KANAPKA

KANAPKI CATERING KRAKÓW MR.CHILLI

 Kanapka – rodzaj przekąski; kalka językowa z języka francuskiego od słowa canapé (bułka przekrojona z wędliną ułożoną jak poduszki na kanapie)- prosta potrawa przyrządzana na bazie cienkich kromek białego lub razowego chleba ewentualnie rozkrojonej bułki, posmarowanych masłem, okładanych wędlinami, pieczenią wieprzową, kiełbasą, szynką lub serem, spożywana również z jajkiem na twardo, plasterkiem ogórka lub rybą, z dodatkiem warzyw do wyboru oraz sosów itp.

Wśród kanapek wyróżnia się sandwicze - wynalazek hrabiego Sandwich (między dwiema warstwami pieczywa znajdują się dodatki) i tartinki (na pojedynczej warstwie pieczywa ułożone są, często ozdobnie, dodatki). Znane są one już od starożytności. Tradycyjne niemieckie śniadanie, podobnie jak polskie, to kanapki z dżemem lub miodem oraz ewentualnie jajko na miękko. Modne są również  panini - kanapki podawane na sposób włoski. Kanapka, ze względu na szybkość i prostotę przygotowania, jest popularną potrawą śniadaniową, lunchową, piknikową oraz, w tradycji polskiej, kolacyjną.

Kanapki zabiera się praktycznie wszędzie – do ich spożywania nie potrzeba talerzy ani sztućców, są sycące, a dzięki urozmaiconym dodatkom i ciepłemu napojowi, mogą stanowić pełnowartościowy posiłek.

Eleganckie kanapki (tartinki) z wyszukanymi dodatkami ( łosoś, kawior, sery, oliwki,  kapary, pasty serowe i jajeczne itd.) mogą stanowić efektowną oprawę kulinarną przyjęć i spotkań towarzyskich.

Kanapkami nazywa się też dania sieci fast food – bułki przekładane mięsnym kotletem, filetem rybnym czy serem i warzywami.

 

Tekst /Wikipedia/

   

3 listopada przypada Narodowy Dzień Kanapki.