CATERING

  Catering jest definiowany jako działalność polegająca na dostarczaniu /cater -ang. dostarczanie/ jedzenia i napojów, zazwyczaj podczas imprez towarzyskich i w celach zawodowych, serwowany na miejscu lub dostarczony pod wskazany adres. 

 

  Termin ten został pierwotnie wymyślony przez handlowców Marines, którzy jako pierwsi zatrudniali oficerów gastronomicznych na swoich statkach.  Oficerowie  gastronomiczni byli odpowiedzialni za zakup towarów, przygotowywanie żywności, oraz podawanie posiłków i napojów innym osobom na pokładzie statków. Musieli także wykonywać inne powierzone im zadania.

 

 Obecnie posiłki dostarcza się na różne imprezy okolicznościowe, do biur, szkół, szpitali, konferencje itd. 

Mogłoby nam się wydawać że ta forma gastronomii pojawiła się całkiem nie dawno.  Jednak handel sięga znacznie dalej, a historia cateringu aż do czasów starożytnych Chin.  Pierwsze wzmianki o "cateringu" pojawiły się w Chinach ok. 4 tysiąclecia p.n.e.   Źródła podają, że żywność  była dostarczana na dwór Cesarza. 

Również w Egipcie kultura wspaniałego jedzenia i picia była  obecna. Posiłki  dostarczano  budowniczym piramid, którymi byli niewolnicy . Większość usług była świadczona przez niewolników.

 

 W Rzymie żywność dostarczano żołnierzom w wyznaczone rejony, na front, jak również w miejsca gdzie wznoszono fortece i inne obiekty militarne, które ówcześnie miały pierwszorzędne znaczenie. Z uwagi na toczące się  tam wojny jak również rozległe tereny dowóz posiłków dla żołnierzy był  konieczny.  

 

 Podobnie było również w Grecji.  Poza tym możnowładcy organizowali uczty, gdzie również trzeba było  zaopatrzyć ich  w wystawne posiłki, które  były dostarczane z zewnatrz.

 

W średniowieczu  catering koncentrował się wokół klasztorów później ustąpił miejsca przydrożnym gospodom powstającym przy szlakach, którymi wędrowali pielgrzymi. 

 

 W okresie renesansu nastąpił rozkwit  cateringu z uwagi na bogacenie się klas wyższych, organizowano wystawne uczty, bale na dworach królewskich, gdzie serwowano  najwyśmienitsze posiłki, które były dostarczane z zewnątrz.  Dopiero po rewolucji francuskiej  catering ustąpił powstającym  restauracjom.  

W Ameryce w 1778 roku  w Filadelfii na bal po raz pierwszy dostarczono z zewnątrz  żywność w formie cateringu. 

W czasie drugiej wojny światowej  catering również  był praktykowany  lecz w formie najbardziej zbliżonej do współczesnych czasów.

 

 Postęp technologiczny, rozwój transportu,  wzrost liczby ludności i nagły wzrost handlu podróżami i turystyką sprawiły, że gastronomia zyskuje dziś coraz większa popularność.

 

 Mr. Chilli  ma zaszczyt być częścią tej bogatej i kolorowej historii gastronomii od prawie  8 lat.